Epididymoorchitída

Pôvodný obsah: patient.info
Epididymo-orchitída je zápal epididmy a / alebo semenníka (semenníkov). Zvyčajne je spôsobená infekciou, najčastejšie z infekcie močom alebo sexuálne prenosnou infekciou. Kurz antibiotickej liečby zvyčajne očistí túto infekciu. Úplné zotavenie je obvyklé. Komplikácie sú nezvyčajné.

Čo je epididymo-orchitída?

 • Epididymitída znamená zápal epididymis (štruktúra vedľa semenníka, ktorá sa podieľa na vytváraní spermií).
 • Orchitída znamená zápal semenníka.
 • Vzhľadom k tomu, epididymis a testisy ležia vedľa seba, je často ťažké povedať, či epididymis, semenníky, alebo obaja sú zapálené. Preto sa často používa termín epididymo-orchitída.

  Čo spôsobuje epididymo-orchitídu?

  Väčšina prípadov je spôsobená infekciou. Medzi príčiny infekcie patria:

  Komplikácia infekcie močom

  Baktérie (baktérie), ako napríklad E. coli, ktoré spôsobujú infekcie močom, môžu niekedy sledovať deferens vasu, aby spôsobili epididymo-orchitídu. To sa môže stať v akomkoľvek veku a je najčastejšou príčinou epididymo-orchitídy u mužov vo veku nad 35 rokov. Je to preto, že čiastočná blokáda prietoku moču sa stáva bežnejšou s rastúcim vekom, v dôsledku zväčšenej prostaty alebo zúženia močovej trubice (uretrálna striktúra). Uretra je rúrka, ktorú vyteká moč z močového mechúra. Čiastočná blokáda moču spôsobuje väčšiu náchylnosť na infekcie moču. Komplikácia infekcie moču je tiež bežnou príčinou epididymo-orchitídy u mladých chlapcov.

  Sexuálne prenosná infekcia

  Pohlavne prenosná infekcia je najčastejšou príčinou epididymo-orchitídy u mladých mužov (môže sa však vyskytnúť u každého sexuálne aktívneho človeka). Najčastejšie sa vyskytuje pri infekciách s chlamýdiom a gonoroeolom. U mužov tieto infekcie typicky infikujú močovú rúru a spôsobujú uretritídu. Avšak niekedy môže infekcia vysledovať vas deferens na epididymis a semenník (testis).

  Vírus mumpsu

  Virus mumpsu bol bežnou príčinou. Väčšina ľudí s príušnicami spôsobuje opuch z príušných slinných žliaz. Mumpsy u chlapcov tiež spôsobujú epididymo-orchitídu približne v 1 z 5 prípadov. Vírus sa dostáva do semenníkov cez krvný obeh. Táto príčina je teraz nezvyčajná, pretože imunizácia proti osýpkam, mumpsu a rubeole (MMR) sa teraz rutinne podáva deťom.

  Operácia prostaty alebo močovej trubice

  To môže umožniť baktérie (baktérie) do močovej trubice, ktoré môžu vystreliť na semenníky. Epididymo-orchitída bola bežnou komplikáciou po odstránení prostaty (prostatektómia). Toto je teraz zriedkavé kvôli lepším chirurgickým postupom.

  Lieky

  Epididymo-orchitída môže byť príležitostne vedľajším účinkom lieku nazývaného amiodarón. Obvykle sa vyskytuje pri dávkach nad 200 mg, najmä ak rozsah dávok dosahuje 400-800 mg.

  Menej časté príčiny

  Ďalšie vírusové infekcie sú menej časté príčiny epididymo-orchitídy. Infekcia z iných častí tela môže zriedkavo prechádzať do krvi do semenníkov, ako je tuberkulóza (TBC) a brucelóza. Keď k tomu dôjde, je to zvyčajne u ľudí, ktorí majú problém s imunitným systémom (napríklad s AIDS). Schistozómia je tropická infekčná choroba, ktorá môže spôsobiť epididymo-orchitídu. U mužov s Behcetovou chorobou sa môže vyvinúť zápalové semenníky, ktoré spôsobia neinfekčnú epididymo-orchitídu. Poškodenie šrotu môže spôsobiť zápal epididmy a semenníka.

  Kto vyvíja epididymo-orchitídu?

  Epididymo-orchitída sa vyskytuje u približne 1 z 1 000 mužov. Je častý u mužov vo veku 15 až 30 rokov a u mužov vo veku nad 60 rokov. Nepríde veľmi často pred pubertou. Asi 3 z 10 chlapcov, ktorí majú príušnice po puberte, rozvíjajú orchitídu. Vaše riziko vzniku epididymo-orchitídy sa zvyšuje, ak máte do močovej trubice zavedený katéter alebo iné nástroje.

  Symptómy epididymy-orchitídy

  Symptómy sa zvyčajne rozvíjajú rýchlo – asi za deň. Zhoršená epididémia a semenník sa rýchlo napučiavajú a šrot sa zväčšuje, je jemný a červený. Môže to byť veľmi bolestivé.
  Môžu existovať ďalšie príznaky, ak je epididymo-orchitída komplikáciou z inej infekcie. Napríklad: bolesť pri močení, ak máte infekciu močom; výtok z penisu, ak máte infekciu močovej trubice; atď. Rovnako ako pri akejkoľvek infekcii, môžete mať vysokú teplotu (horúčku) a cítiť sa celkovo nepríjemne.

  Sú potrebné nejaké testy?

  Testy na hľadanie infikovaných baktérií

  Test moču sa zvyčajne vykoná, ak sa zdá, že hlavnou príčinou je infekcia moču. Vzorka (tampón) z močovej trubice alebo iné testy sa môže vykonať, ak sa predpokladá, že sexuálne prenosná infekcia je hlavnou príčinou. Sexuálnych partnerov ľudí s epididymo-orchitídou spôsobenou pohlavne prenosnou infekciou bude tiež potrebovať testovanie.

  Testy močových ciest

  Testy na vyšetrenie močovej trubice a močového mechúra môžu byť potrebné, ak je príčinou infekcie moču, a to je pravdepodobne spôsobené čiastočným blokovaním prietoku moču alebo iných abnormalít močového traktu.

  Liečba s epididymomorchitídou

  Kurz antibiotických liekov sa zvyčajne odporúča hneď, ako sa diagnostikuje epididymo-orchitída. Tieto bežne fungujú dobre. Bolesť zvyčajne ubehne v priebehu niekoľkých dní, ale opuch môže trvať týždeň, alebo tak klesať, niekedy aj dlhšie. Výber antibiotika závisí od základnej príčiny infekcie.
  Ak je pohlavne prenosná infekcia príčinou, nemali by ste mať sex, kým liečba a následné opatrenia nebudú dokončené. Sexuálne partnery mužov s epididymo-orchitídou spôsobené pohlavne prenosnou infekciou môžu tiež potrebovať antibiotickú liečbu.
  Antibiotiká nezabíjajú vírusy a nie sú potrebné, ak je príčinou vírusovej infekcie – napríklad príušnice.
  Možno zistíte, že spodná bielizeň pomáha zmierniť bolesť. Painkillers a ľadové obaly tiež zmierňujú bolesť.

  Existujú nejaké komplikácie epididymo-orchitídy?

  Väčšina ľudí sa úplne zotaví a komplikácie sú nezvyčajné. Možné komplikácie zahŕňajú:

 • Príležitostne sa vyvíja kolekcia hnis kvôli infekcii (absces) v miešku. Môže to vyžadovať malú operáciu na vypúšťanie hnisu.
 • Znížená plodnosť postihnutého semenníka (semenníkov), najmä v prípadoch spôsobených vírusom mumpsu.
 • Príležitostne sa vyvíja pretrvávajúci (chronický) zápal.
 • Zriedka sa môže vyskytnúť vážne poškodenie semenníka, ktoré môže viesť k mŕtvemu tkanivu (gangréne) v semenníku, ktoré sa musí chirurgicky odstrániť.