Tonsillolity tonsilové kamene

Pôvodný obsah: patient.info
Tonsillolity sú kamene, ktoré sa môžu tvoriť v zadnej časti krku v mandlích. Nie sú závažné, ale môžu spôsobiť problémy s bolesťami v krku alebo zápachom.

Čo je tonsillolit?

Tonsillolity alebo tonsilové kamene sú akumuláciou trosiek v zadnej časti krku. Majú tendenciu sa vyskytnúť u ľudí, ktorí majú veľké alebo škaredé mandle. Mandle sú jemné hrudky na zadnej strane hrdla. Možno ich budete môcť vidieť, ak svieti baterku v ústach a povedzte “aah” do seba v zrkadle. Nie každý má mandle – ak chrbát hrdla vyzerá pomerne plochý, je nepravdepodobné, že by ste vyvinuli tonsillolity. Ak na druhej strane vidíte červené mäkké hrudkovité oblasti na zadnej strane hrdla, s háčiky a úchyty v nich, to sú mandle, v ktorých sa môžu tvoriť kamene.

Kameň pozostáva z minerálov – najmä vápenatých solí. Odpad z okolitých buniek, tkanív a baktérií (ako sú baktérie) sa uviazne v trhlinách mandlí a potom sa vytvrdzuje (stáva sa kalcifikovaným). Môžu byť tvrdé, ako maličké skaly alebo celkom mäkké. Zvyčajne vyzerajú biele, alebo krémové alebo žlté farby. Obyčajne sú pomerne malé, ale môžu byť väčšie. Nie sú rakovinové výrastky a nie sú pripojené k tkanivám okolo nich, ale namiesto toho sú v nich uviaznuté.
Tonsillolity sa môžu vyskytnúť v akomkoľvek veku, ale sú častejšie u dospelých ako u detí. Niektorí ľudia práve rozvíjajú jeden, zatiaľ čo iní môžu mať viac ako jeden naraz. U niektorých ľudí, dokonca aj keď sa zbaví jedného, ​​iný tvorí niekde inde.

Aké sú príznaky tonsillolitu?

Často nie sú žiadne príznaky. Možné príznaky mandlí (tonsillolity) zahŕňajú:

 • pocit, že sa niečo uviazne na zadnej strane krku alebo že vám dráždi hrdlo.
 • Bad breath (halitóza).
 • Keď prehltnete bolesť v hrdle alebo nepríjemné pocity.
 • Problémy s prehĺtaním.
 • Zlá chuť v ústach
 • Dráždivý kašeľ
 • Bolesť v ušiach (niekedy môže problém v ústach “vyžarovať” do ucha kvôli tomu, že signál bolesti sa prenáša na nervy).
 • Sú potrebné nejaké testy?

  Zvyčajne sa v zadnej časti úst nachádzajú tonsilové kamene (tonsillolity) a nie sú potrebné žiadne špeciálne testy. Niekedy sú náhodne viditeľné na röntgenových lúčoch alebo skenoch, ktoré boli vykonané z iných dôvodov.

  Čo je liečba tonzilových kameňov (tonsillolitov)?

  Liečba nie je nevyhnutne potrebná, ak nie sú žiadne príznaky. Ak existujú príznaky, možnosti liečby tonzilového kameňa zahŕňajú:

 • Pravidelné klokanie (potom pľuvanie) pomocou ústnej vody alebo roztoku soľnej vody. Môže to spôsobiť uvoľnenie kameňov.
 • jemné zavlažovanie. To zahŕňa jemné natáčanie vody v zadnej časti úst, aby sa pokúsili uvoľniť kamene. Na tento účel je možné zakúpiť injekčnú striekačku, ktorá má zakrivený hrot alebo zavlažovaciu súpravu. Avšak, mali by ste dodržiavať pokyny opatrne, pretože je možné poškodiť mandle, ak sa používa príliš veľa sily. Ak sa tak stane, môžete mať bolesť a krvácanie.
 • Chirurgia – odstránenie tonsilového kameňa. Operácia uší, nosa a hrdla (ENT) môže odstrániť mandle kamene, ktoré spôsobujú problémy, ak ich nemôžete sám uvoľniť. Pozrite sa na svojho zubného lekára alebo praktického lekára, ktorý vás môže v prípade potreby odkázať. To sa zvyčajne vykonáva štepovaním kameňa s lokálnym anestetikom.

 • Ako môžem zabrániť tvorbe tonzilových kameňov (tonsillolitov)?

  Dobrá zubná hygiena pomáha predchádzať tvorbe mandlí. Odstráňte zuby dvakrát denne podľa pokynov vášho zubára, vrátane medzipriestorov medzi nimi, aby ste zabránili hromadeniu nečistôt. Zvážte škrabku na jazyku, aby sa váš jazyk nezachytil žiadnym gunkom alebo baktériami, ktoré by mohli prispieť k tvorbe kameňa. Pravidelné koktail s roztokom ústnej vody alebo slanou vodou môže tiež pomôcť. Vyhýbajte sa fajčeniu a nadmernému alkoholu, ktoré môžu spôsobiť, že vaše ústa sú suché a môžu spôsobiť, že tonsillolity sa budú zvyšovať.
  Pre niektorých ľudí môže operácia na vyrovnanie povrchov mandlí pomôcť zastaviť pretrvávajúce problémy s opakovaním tonzilolitov. Toto sa nazýva kryptolýza a môže sa uskutočniť buď laserovou liečbou alebo iným typom liečby nazývaným koblatia. Môže to vyžadovať všeobecné anestetikum alebo niekedy lokálne anestetikum.