Costochondritis

Pôvodný obsah: patient.info
Costochondritis je bolestivý stav hrudnej steny spôsobený zápalom v kĺboch ​​rebrovej klietky.

Čo je to costochondritída?

Costochondritis je bolestivý stav hrudnej steny. Spôsobuje bolesť na hrudníku. Ľudia, ktorí trpia bolesťou na hrudníku, sa často bojí, že majú problém s srdcom alebo pľúcami. Našťastie, ak je bolesť spôsobená nákladnou chronickou chorobou, nie je potrebné panikať, pretože to nie je život ohrozujúca podmienka a zvyčajne sa časom stáva sama osebe lepšia.
Bolesť, ktorú dostanete, ak máte nákladochondritídu, pochádza z ochrannej klietky tvorenej vašimi rebrami a nie zo srdca alebo pľúc alebo krvných ciev vo vnútri vašej hrude. Konkrétnejšie pochádza z jedného alebo viacerých kĺbov medzi rebrami a hrudnou kosťou (hrudnou kosťou). Tieto kĺby sú zapálené, ak máte nákladnú chondrochondritis.

Ako je to bežné?

Je ťažké si byť istí, aké to je bežné, ako to pravdepodobne veľa ľudí má, ale neobťažuje sa ísť na lekára. Zdá sa, že je celkom bežné. Z ľudí s bolesťou na hrudníku, ktorí navštívia svojho praktického lekára, asi 1 z 5 má príčinu súvisiacu so svalmi, rebrami a kĺbmi v hrudnej stene. (Pre ľudí, ktorí navštevujú úrazové a pohotovostné oddelenia, bolesť na hrudníku má väčšiu pravdepodobnosť vážnejšej príčiny.)

Ako funguje hrudná stena?

Ak chcete pochopiť costochondritis, potrebujete vedieť trochu o spôsobe, akým je spojená rebrá. Rebrovka je kostra, ktorá chráni pľúca. Kosti sú tvrdé a pevné a nemôžu sa ohnúť ani pohybovať. Vaše pľúca sa však musia pohybovať, aby ste mohli dýchať.
Keď sa zhlboka nadýchnete, vaša rebrá sa rozširuje. (Vyskúšajte to, budete cítiť a uvidíte, že sa vaše rebro klietok pohybuje.) Aby sa rebrá rozšírili, potrebujú niečo na to, aby umožnili pohyb. Chrupavka to umožňuje. Chrupavka je mäkší, pružný (ale veľmi silný) materiál nachádzajúci sa v kĺboch ​​okolo tela.
Chrupavky pripevňujú rebrá k hrudnej kosti (hrudnej kosti) a hrudnej kosti k klinovým klinčekom (klavikuly). Kĺby medzi rebrami a chrupavkami sa nazývajú costochondrálne kĺby. Medzi chrupavkami a prsníkmi sa nazývajú nákladostenné kĺby. Tie medzi hrudníkom a krčnej liekmi sa nazývajú sternoklavikulárne kĺby.
Predpona “costo” jednoducho znamená vzťah k rebrám. “Chondr-” znamená chrupavku a “zápal” znamená zápal. Takže pri costochondritíde existuje zápal buď v costochondrálnych, costosternálnych alebo sternoklavikulárnych kĺboch ​​(alebo v kombinácii). To spôsobuje bolesť, ktorá má tendenciu byť horšia pri pohybe alebo stlačením na postihnutú časť.

“Používa sa s povolením Mayo Foundation for Medical Education and Research. Všetky práva vyhradené.’

Aké sú bežné príčiny nákladovokondritídy?

Základným problémom je zápal, ale táto príčina je pre väčšinu ľudí neznáma (alebo idiopatická). Niektoré situácie, o ktorých je známe, že spôsobujú zápal, zahŕňajú:

 • Infekcie hrudníka rôznych typov
 • Veľké fyzické úsilie, napríklad zdvíhanie ťažkých predmetov alebo opakované záchvaty kašľa.
 • Nehody, ktoré zasiahli hrudník, napríklad pády alebo dopravné nehody.
 • Niektoré typy artritídy.
 • Symptómy kostochondritis

 • Costochondritída spôsobuje bolesť na hrudníku, cítila sa vpredu na hrudi.
 • Typicky je ostrý a bodavý v prírode a môže byť dosť ťažký.
 • Bolesť je horšia s pohybom, námahou a hlbokým dýchaním.
 • Tlak na postihnutú oblasť tiež spôsobuje ostrú bolesť.
 • Niektorí ľudia môžu cítiť bolesť bolesti.
 • Bolesť je zvyčajne obmedzená (lokalizovaná) na malú oblasť, ale môže sa šíriť (vyzařovať) do širšej oblasti.
 • Bolesť má tendenciu voskovať a klesať a môže sa usadiť so zmenou polohy a pokojným plytkým dýchaním.
 • Najbežnejšie miesta bolesti sú v blízkosti prsníka (hrudnej kosti), na úrovni 4., 5. a 6. rebier.
  Poznámka: bez bolesti je príčinou bolesti na hrudníku nepravdepodobné, že by bola nákladná chondrochondritída. Nezabudnite vyhľadať lekársku pomoc, ak si nie ste istí príčinou príznakov (pozri časť “kedy navštíviť lekára”).
  Tietzov syndróm je podobný ako nákladová chondrochondritída. Tieto dve podmienky sa často (nesprávne) používajú zameniteľné. Tietzov syndróm je však iný stav. Spôsobuje podobné príznaky, stále je zapríčinené zápalom, ale má tendenciu tiež spôsobiť opuch na nákladochondrálnych, nákladných alebo sternoklavikulárnych kĺboch. Ak máte nákladnú chroniku, nie je tam nič, čo by ste skutočne videli.
  Bornholmova choroba je ďalšou podobnou podmienkou. Je to však spôsobené vírusovým ochorením a vedie k bolestiam a bolestiam svalov, ako aj bolesti na hrudníku. Coxsackievírus B je zvyčajnou príčinou Bornholmovej choroby (hoci echovírus a Coxsackievirus A môžu byť zodpovedné). Viac podrobností nájdete v samostatnej príbalovej informácii nazvanej Bornholmská choroba.

  Kto vyvíja costochondritídu?

  Neexistuje žiadna konkrétna osoba viac ohrozená nákladnou chondrochondritou než ktorákoľvek iná. To má tendenciu ovplyvňovať mladších ľudí, najmä teenagerov a mladých dospelých. To môže mať vplyv na deti. Ľudia, ktorí vykonávajú opakujúce sa pohyby, ktoré napínajú hrudnú stenu, najmä ak nie sú zvyknutí na to, ako je uvedené vyššie, by mohli byť viac vystavení riziku vzniku tohto stavu. Niektoré štúdie naznačujú, že ženy majú tendenciu byť postihnuté častejšie než muži.
  Ľudia s fibromyalgiou majú tendenciu vyvíjať nákladnú chondrochondritis častejšie ako iné. Fibromyalgia je dlhodobý (chronický) stav, ktorý spôsobuje rozšírené telesné bolesti a únavu. Viac podrobností nájdete v samostatnej príbalovej informácii nazvanej Fibromyalgia.

  Kedy by som mal navštíviť lekára?

  Môže byť veľmi ťažké vedieť, kedy sa uvidí lekár, ak máte bolesť na hrudníku a ako to naliehavo. Na jednej strane nechcete strácať vlastný čas, alebo čas vášho lekára, ak ste vytiahli sval. Na druhej strane viete, že musíte s ním pokračovať, ak máte infarkt alebo iný život ohrozujúci problém. Pri bolestiach na hrudníku je rozumné chyba na strane opatrnosti, ak si nie ste istí.
  Ak máte bolesť v hrudníku, ktorá sa zhoršuje pri pohybe hrudnej steny a bolesti pri stlačení na nej, je pravdepodobné, že to bude príčinou hrudnej steny, ako je napríklad costochondritída. Ak sa cítite všeobecne dobre, a bolesť nepotrebuje lieky proti bolesti, alebo môžete ju zvládnuť pomocou over-the-counter bolesti, potom nemusíte nutne vidieť lekára. Dokonca aj keď ste si celkom istí, že máte nákladnú chronickú krvácavú chorobu, ak je bolesť závažná alebo sa zhoršuje skôr ako lepšie, pozrite sa na svojho lekára.
  Ak ste mladí a vo všeobecnosti zdraví, je pravdepodobnejšie, že máte závažnú bolesť na hrudníku. Costochondritis je príkladom stavu, ktorý môže spôsobiť bolesť hrudnej steny, ktorá nie je vážna. Pretože bolesť spôsobená nákladnou chondrochondritou môže byť niekedy pomerne ťažká, mnohí ľudia sa s ňou stávajú veľmi znepokojujúcimi a obávajú sa, že to môže byť spôsobené niečím závažnejším.
  Ak máte okrem bolesti ďalšie príznaky, pozrite si lekára. To by zahŕňalo, ak máte:

 • Kašeľ.
 • Vysoká teplota (horúčka).
 • Dýchavičnosť.
 • Krv v hlienu, ktorú vykašlia (spútum).
 • Bolesť, ktorá sa šíri do iných častí tela.
 • Vyrážka.
 • Pocit “bzučania srdca” (palpitácie).
 • závraty.
 • Problémy s prehĺtaním.
 • Začal sa pociťovať pálenie záhy alebo poruchy trávenia.
 • Tiež navštívte svojho lekára, ak sa bolesť zhoršuje, ako sa vyvíjate (napríklad pri chôdzi po kopci), skôr než keď sa otočíte hrudníkom okolo. Bolesť pri námahe je pravdepodobnejšie spôsobená angínou.
  Viac informácií o rôznych príčinách bolesti na hrudníku nájdete v samostatnej príbalovej informácii nazvanej Bolesť na hrudníku.

  Liečba kostochondritis

  Liečba nie je vždy potrebná. Niekedy pomáha len byť ubezpečený, že neexistuje vážna príčina bolesti na hrudníku. Obavy môžu zhoršiť bolesť. (Úzkosť je skutočnou príčinou bolesti na hrudníku.)
  Keď je potrebná liečba nákladovokondritídy, všetko, čo sa zvyčajne vyžaduje, sú lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Často sú potrebné len jednoduché lieky proti bolesti, ako je paracetamol alebo kodeín. Ibuprofen je protizápalový liek – nazývaný tiež nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID) – ktorý je často účinný pri nákladoch na chondrochondritis. Ďalšie nesteroidné protizápalové lieky sú k dispozícii na predpis, napríklad naproxen.
  S liečbou alebo bez nej sa väčšina ľudí s nákladnou chondrochondritisou časom postupne zlepšuje. Je neobvyklé, že trvá dlhšie ako dva mesiace.
  V prípade vážnych prípadov costochondritídy, ktoré neodpovedajú na lieky proti bolesti a protizápalové lieky, sa môžu použiť injekcie steroidov alebo lokálne anestetikum.
  V extrémnych prípadoch sa môže uskutočniť interkostálny nervový blok (zvyčajne lekár, ktorý sa špecializuje na akútnu bolesť a / alebo anestetiká). To zahŕňa injekciu lokálneho anestetického lieku okolo bolestivých rebier, aby sa zablokoval blízky interkostálny nerv. Interkostálne nervy prenášajú bolestivé pocity v costochondritíde. Tento druh injekcie dočasne narušuje nervové impulzy na zastavenie bolesti. Nervové bloky môžu trvať niekoľko týždňov alebo mesiacov. Pri opakovaných závažných prípadoch nákladovej chronickej zápalovej choroby môže byť podaná séria týchto injekcií na trvalé zničenie nervu spôsobujúceho bolesť.
  Môžu sa vyskúšať iné než liečivé opatrenia na zmiernenie bolesti pri costochondritíde. Príklady takýchto techník zahŕňajú:

 • Tepelné podložky
 • Aplikácia ľadu.
 • Stimulácia transkutánnych elektrických nervov (TENS).
 • Akupunktúra.
 • Jemné cvičenie naťahovania.
 • Zabránenie športu alebo činnosti, ktoré zhoršujú bolesť.
 • Fyzioterapia alebo chiropraktická liečba.
 • Aký je výhľad?

  Výhľad na costochondritis je vo všeobecnosti veľmi dobrý. Väčšina prípadov je mierna a rýchlo sa usadzuje – väčšinou do 6-8 týždňov. To sa deje s jednoduchými liekmi alebo bez nich. Takmer vo všetkých prípadoch stav úplne zmizol do jedného roka. Občas, ak máte smolu, trvá dlhšie. Costochondritída sa môže vrátiť; je to však nepravdepodobné.