Depresia: Liečba depresie s liekom

Pôvodný obsah: webmd.com

Depresívne lieky

Antidepresíva sú lieky používané na liečbu depresie.

Existuje celý rad liekov, ktoré možno použiť na liečbu depresie.
Tieto antidepresíva pracujú na odstránení alebo zníženie príznakov depresie.
Zostávajú však otázky týkajúce sa bezpečnosti antidepresívnych liekov u detí a adolescentov.
Výrobcovia všetkých antidepresívnych liekov musia obsahovať upozornenie na krabičku, ktoré upozorňuje spotrebiteľov na zvýšené riziko samovražedného myslenia a správania u detí a adolescentov liečených týmito liekmi.
Toto riziko nebolo preukázané u dospelých starších ako 24 rokov.

Ako Váš lekár zvolí, ktorý antidepresív sa má podávať?

Váš profesionál v oblasti duševného zdravia si vyberá, aký antidepresívny liek vám poskytne na základe vašich príznakov, prítomnosti iných zdravotných problémov, akých iných liekov užívate, nákladov na predpísané liečby a možných vedľajších účinkov.
Ak ste mali predtým depresiu, váš lekár zvyčajne predpíše ten istý liek, na ktorý ste reagovali v minulosti.
Ak máte rodinnú anamnézu depresie, lieky, ktoré boli účinné pri liečbe vášho člena rodiny môžu byť jedným z faktorov, ktorý treba zvážiť pri výbere vhodného lieku pre Vás.
Zvyčajne začnete užívať liek s nízkou dávkou.
Dávka sa bude postupne zvyšovať, až kým neuvidíte zlepšenie (pokiaľ nevyplývajú významné vedľajšie účinky).

Ako dlho budem musieť užívať antidepresíva?

Aby boli antidepresíva lieky účinné a zabránili depresii pred opakujúcimi sa užívaniami, sú všeobecne predpísané počas šiestich mesiacov až jedného roka u ľudí, ktorí sú liečení na prvú depresiu.
Zvyčajne sa tieto lieky musia užívať pravidelne najmenej jeden až dva mesiace predtým, ako nadobudnú účinok ich plný prospech.
Počas tejto doby sa zvyčajne pozorne sledujete, aby ste zistili vývoj vedľajších účinkov a určili účinnosť liečby.
Keď vy a váš lekár určíte, že ste lepšie a ste zostali dobre bez recidívy najmenej niekoľko mesiacov, lekár môže postupne znižovať vaše lieky.
Akonáhle ste vy a váš lekár rozhodli, že je pre vás bezpečné, aby ste prestali užívať svoje lieky úplne, mali by ste byť počas sledovania pravidelne sledovaní (približne každé tri mesiace), aby ste zistili akékoľvek príznaky recidívy depresie.
Nikdy by ste nemali prerušiť akékoľvek lieky bez toho, aby ste o tom povedali svojmu lekárovi.
Väčšina antidepresív sa postupne znižuje, keď sa rozhodne ich zastaviť.
Ak náhle prestanete užívať niektoré antidepresíva, mohli by ste vyvinúť fyzické príznaky ako nevoľnosť, závrat, bolesť hlavy, príznaky podobné chrípke alebo poruchy žalúdka (nazývané “syndróm prerušenia liečby”).
Zatiaľ čo príznaky náhleho vysadenia všeobecne nepredstavujú žiadne zdravotné riziko, môžu byť nepríjemné a vyriešiť, keď sa liek znovu začne.
Dlhodobá liečba depresívnou medicínou sa môže odporučiť, aby sa zabránilo ďalším epizódam depresie u ľudí, ktorí už trpeli dvoma alebo viacerými epizódami závažnej depresie.

Sú antidepresíva bezpečné?

Tak ako pri všetkých liekoch, antidepresíva môžu mať vedľajšie účinky.
Vedľajšie účinky sa líšia v závislosti od typu antidepresív, ktoré užívate.
Medzi možné vedľajšie účinky patrí nespavosť, ospalosť, nevoľnosť, zmeny hmotnosti a sexuálne problémy.
Ak užívate antidepresív, opýtajte sa svojho lekára, ak máte nejaké zvláštne vedľajšie účinky, o ktorých by ste mali vedieť.
U ľudí s bipolárnou poruchou majú antidepresíva malé, ale významné riziko spúšťania manických alebo hypomanických príznakov a antidepresíva sa zvyčajne neodporúčajú bez toho, aby užívali aj stabilizátor nálady.
Antidepresíva môžu byť tiež menej účinné u ľudí s bipolárnou depresiou ako u unipolárnej depresie a ich dlhodobá hodnota a bezpečnosť sú kontroverznejšími a menej presvedčivými pri bipolárnej depresii ako pri unipolárnej depresii.
V októbri 2004 FDA nariadil výrobcom všetkých antidepresívnych liekov dať silné varovanie na antidepresívnych liekových nálepkách.
Boxované upozornenie hovorí, že u antidepresív sa preukázalo, že zvyšujú samovražedné myslenie a správanie u detí a dospievajúcich a mali by sa používať s opatrnosťou.
Predtým, než agentúra FDA uverejnila svoje prvé poradenstvo v marci 2004, používanie antidepresív u detí a dospievajúcich sa roky neustále zvyšovalo.
Do konca júna 2005 došlo k poklesu antidepresívnych receptov o 20% pre deti mladšie ako 18 rokov. Ale v septembri 2007 uviedli výskumníci z Floridy nevídaný nárast počtu samovrážd detí a dospievajúcich.
Jedným z možných vysvetlení je, že vystrašení rodičia a lekári by mohli zadržiavať potrebné lieky od depresívnej mládeže, čo by viedlo k nárastu úmrtí na samovraždy.
Ak má vaše dieťa depresiu, porozprávajte sa so svojím lekárom, aby ste zistili, či psychoterapia, lieky proti depresii alebo obe sú pre vaše dieťa správne.

Budem sa stať závislou, ak užívam antidepresíva?

Antidepresívne lieky nie sú návykové;
nerobia vás “vysoko”, majú utišujúci účinok, alebo vytvárajú túžbu po viac.